Acreditarea Erasmus+ Educație școlară

În 2023, Școala Gimnazială Specială Pașcani a obținut Acreditarea Erasmus+, domeniul educație școlară.ue33

Acreditarea Erasmus+ este un instrument destinat organizațiilor din domeniul educației și formării profesionale (EFP), al educației școlare și al educației adulților care doresc să inițieze activități de schimb și cooperare la nivel transfrontalier certifică calitatea ridicată a proiectelor Erasmus+ coordonate și implementate de școală confirmă faptul că școala este capabilă să implementeze un plan de dezvoltare strategică pe termen mediu sau lung, ca parte a unui efort amplu de a-și dezvolta organizația. Acest plan, denumit „planul Erasmus”, reprezintă o parte esențială a cererii de acreditare Erasmus. (https://erasmus-plus.ec.europa.eu/ro/programme-guide/part-b/key-action-1/erasmus-accreditation-vet-school-adult) anual oferă accesul simplificat la finanțare în cadrul Acțiunii cheie K1, proiecte de mobilitate/proiecte de formare profesională în domeniul educație școlară. Investind în cadrele didactice, oferindu-le oportunități de învățare și de dezvoltare profesională și personală prin experiențe europene constante, școala va evolua și va continua să ofere servicii educaționale și terapeutice de calitate elevilor cu cerințe educative speciale.

Plan de acțiune pentru primul an de acreditare, 2023/2024:

16 cadre didactice vor fi beneficiarii direcți a 2 cursuri de formare și a unui stagiu de job shadowing.

acredit22