Paşcani, strada Gării, nr. 157, IS +40 232 762 562 secretariat@scoalaspecialapascani.ro

Albastru pentru solidaritate

solidaritate 4Albastru pentru solidaritate, ediția a X-a, campanie națională de conștientizare a autismului

 Proiect înscris în Calendarul Activităților Educative Naționale 2023, domeniul educație civică, voluntariat, proiecte caritabile, poziția 62

„Cei afectaţi de autism au nevoie să-i cunoaştem, să-i înţelegem, să-i integrăm şi să le respectăm drepturile, dar şi să le arătăm de ce merită să iasă din lumea lor şi să o cunoască la rândul lor pe a noastră. Nu poţi să-i iei niciodată ceva unui om, fără să-i dai altceva la schimb. Este, prin urmare, rândul nostru să le arătăm cât de multe lucruri minunate putem face împreună prin comunicare, prin relaţionare şi prin rezonanţă afectivă. Integrarea autistului în lumea nonautistă este însă un proces de lungă durată, gândit şi care trebuie să urmărească realizarea unor obiective….”- fragment din cartea Cu autismul la psiholog, de Liviu Predescu

 Scopul proiectului:

creșterea gradului de conștientizare, informare și implicare a comunității locale în ceea ce privește problematica persoanelor diagnosticate cu tulburări din spectrul autist

 Obiectivele specifice:

  1. Informarea și sensibilizarea comunității locale, județene și naționale cu privire la problematica autismului, pentru acceptarea și integrarea copiilor cu tulburări din spectrul autist în societate, prin implicarea în realizarea fundei umane, flash mob-ului și participarea la „Marșul solidarității” și parcurgerea „Labirintului senzorial” cu ocazia Zilei Internaționale de conștientizare a autismului din data de 2 aprilie 2023;
  2. Valorizarea creațiilor artistice ale preșcolarilor și elevilor cu autism din instituțiile participante la nivel național/internațional în cadrul atelierelor tematice/expoziții
  3. Prezentarea unor modalități de intervenție în terapia copilului cu autism, de către specialiștii Școlii Gimnaziale Speciale Pașcani și ai altor instituții non-guvernamentale sau de învățământ de la nivel local, județean, național și /sau internațional în cadrul unui grup de comunicare online, în perioada februarie-iunie 2023

 Beneficiarii direcți: elevii și cadrele didactice din instituțiile participante, elevii cu TSA
Beneficiari indirecți: comunitatea locală, județeană și națională

 Parteneri: Inspectoratul Școlar Județean Iași, Primăria Municipiului Pașcani, Asociația Zbor de Fluturi, Colegiul Tehnic de Căi Ferate „Unirea”, Liceul Tehnologic „Mihai Busuioc”, Colegiul Național „Mihail Sadoveanu”, Liceul Teoretic „Miron Costin”, tel 0232760100, Liceul Tehnologic Economic „Nicolae Ioarga”, MediaAlex Film

 Participanți la nivel național: 66 școli din 21 de județele: Iași, Buzău, Prahova, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Suceava, Hunedoara, Argeș, Bacău, Olt, Vaslui, Prahova, Botoșani, Mehedinți, Bihor, Brașov, Timișoara, Cluj, Harghita și București
 

Activități:

Marșul solidarității
Funda Umană
Flash Mob
„În lumea autismului” – labirint senzorial
„Învățăm prin artă/Lerning trought art” – expoziție cu lucrări ale elevilor cu TSA
„Valențe educaționale și terapeutice ale art-terapiei pentru copiii cu autism”- conferință națională cu participare internațională

 Apariții mass media și online:

  • https://bittv.info/o-noua-editie-a-proiectului-albastru-pentru-solidaritate-scoala-gimnaziala-speciala-pascani-va-invita-sa-va-alaturati/
  • https://newspascani.com/activitati-speciale-in-cadrul-proiectului-albastru-pentru-solidaritate/
  • https://newspascani.com/albastru-pentru-solidaritate-activitati-speciale-de-ziua-internationala-a-constientizarii-autismului-la-pascani-foto/
  • Numărul 24 al Newsletter-ului I.S.J. Iași (săptămâna 3 - 6 aprilie 2023
  • https://portal-isj.is.edu.ro/index.php/informatii-de-interes-public/buletinul-informativ-legea-544-2001/2837-newsletter-nr-24-3-6-aprilie-2023-saptamanal-de-promovare-a-evenimentelor-relevante-pentru-scoala-ieseana-preuniversitara