Paşcani, strada Gării, nr. 157, IS +40 232 762 562 secretariat@scoalaspecialapascani.ro

Proiectul Școala generatiei Unificate

Proiectul

Școala generatiei Unificate Campionatul VIRTUAL DE FITNESS UNIFICAT

 Special Olympics Romania 2021

Fundația Special Olympics Romania a invitat Școala Gimnazială Specială Pașcani și Colegiul Național “Mihail Sadoveanu” din acelașioraș, să participe împreună într-un proiect denumit: Școala Generației Unificate. Programul reunește elevi cu si fără dizabilități intelectuale în vederea construirii unor moduri de gândire și a unor aptitudini incluzive, prin sport, oportunități de leadership și implicarea comunităților.

Este un proiect ambițios care își propune să ajungă în 240 de școli din 31 de județe ale României și să prezinte calea de incluziune socială pe care mișcarea internațională Special Olympics o propune. Proiectul se va finaliza în decembrie 2023 .

Prima etapă a derulării activităților fizice propriu zise a constat în executarea a 6 exerciții de tip fitness dispuse pe două serii a câte trei exerciții pe săptămână, la care participă perechi de sportivi, formate din elevi, unul cu dizabilități și altul fără.

Având în vedere contextul actual (pandemia de Coronavirus), fiecare elev s-a antrenat la școala lui (sau acasă), împreună cu profesorul de educație fizică/kinetoterapeut, în fiecare zi. La finalul fiecărei săptamâni elevii au fost filmati, iar înregistrarea a fost trimisă echipei de jurizare a Fundației Special Olympics Romania. În baza unei grile de arbitraj se punctează poziția fundamentală de lucru a elevului,

 efectuarea cât mai corectă a exercițiului cât și coordonarea pe tot parcursul execuției.

Desfășurarea concretă a programului:

Săptămâna I:

  • Primirea primului set de trei exerciții;
  • Familiarizarea elevilor cu setul de exerciții transmise și antrenarea acestora până la o bună deprindere;
  • Înregistrarea efectuării exercițiilor și trimiterea materialelor spre jurizare;

Săptămâna II:

  • Primirea celui de-al doilea set de trei exerciții;
  • Antreanarea elevilor cu noul set de exerciții primite;
  • Înregistrarea efectuării exercițiilor bine însușite și transmiterea materialelor înregistrate spre jurizare;

Săptămâna III:

  • Festivitatea de premiere!

În urma participării la activitățile sportive demarate prin proiect, Școala noastră a obținut premii de toate categoriile :

  • locul I – 2medalii;
  • locul II – 8medalii;
  • locul III – 4medalii;

Premiile constau în medalii, diplome și tricouri ce vor sosi în următoarele 2 săptămâni.

 După încheierea primei etapei a sesiunii de Fitness din cadrul proiectului, elevii

 noștri bravi și speciali, împreună cu cadrele didactice așteaptă cu nerăbdare și provocare următoarea etapă de sport.

Director Condrea Cătălin Constantin

Echipa Kineto, Prof. Ștefan Vîncă și Prof. Oprea Petrică

An școlar 2020– 2021