Design educational terapeutic adaptat pentru copiii cu TSA

Școala Gimnazială Specială Pașcani a implementat proiectul educațional „Alături de voi în lumea noastră” special destinat elevilor cu tulburări din spectrul autist (TSA). Astfel, în școală, special pentru acești copii, au fost amenajate patru săli de clasă cu un design și echipamente speciale, care să faciliteze demersul educațional-terapeutic pentru elevii cu TSA. Încăperile au fost dotate cu mobilier specific, bănci adaptate, table interactive, spațiu educațional tematic stimulativ.

”Am gândit și pus în practică un proiect de dezvoltare instituțională pentru creșterea rezultatelor terapeutice și educaționale ale elevilor cu dizabilități severe și asociate, prin crearea unui design educațional specific nevoilor acestora. Sunt folosite elemente de semnalizare a spațiilor, mobilier care facilitează mobilitatea și implicarea copiilor, tehnologii moderne și un spațiu colorat tematic. În fiecare sală a fost creat un ambient stimulativ pentru copilul cu nevoi speciale, au fost montate uși cu vizor special, cu rolul de a deschide spațiul, a da siguranță și a ajuta în orientarea elevilor. Mobilierul în culori pastelate este adaptat nevoilor copiilor cu tulburări din spectrul autist, compartimentat pe tipuri de activități și personalizat, bănci și spații special create pentru a facilita activitățile educaționale, terapeutice sau de odihnă”, a afirmat Cătălin Condrea, directorul din perioada respectiva a Școlii Gimnaziale Speciale Pașcani.

Un element de noutate pentru terapia copiilor îl constituie tabla interactivă care, prin folosirea de softuri educaționale specifice și dezvoltarea unui demers educațional terapeutic ce include tehnologii moderne, ajută la desfășurarea unor activități îndrăgite de elevii cu TSA astfel încât progresele realizate sunt mai rapide și vizibile. În demersul pentru realizarea acestor săli de clasă, Școala Gimnazială Specială Pașcani a fost sprijinită financiar de Consiliul Județean și firme locale.

„Alături de voi în lumea noastră” Un proiect inedit, în care profesorii școlii și-au dat concursul în a crea un design educațional care să-i ajute în munca pe care o desfășoară, în recuperarea cât mai bună a elevilor cu TSA.

Mulțumim Consiliului Județean Iași pentru sprijinul acordat în implementarea acestui proiect! Mulțumim SC Rompak, principalul finanțator (două săli de clasă fiind realizate cu banii oferiți cu generozitate)! Mulțumim SC Romelada, pentru tabla interactivă oferită! Mulțumim Kaufland pentru proiectul „Alături de voi în lumea noastră” finanțat în 2019 pentru achiziționarea mobilierului specific educației copiilor cu TSA la o clasă! Mulțumim părinților care s-au implicat în reparații și zugrăvit! Avem nevoie în continuare de sprijinul și generozitatea dumneavoastră pentru a da culoare, siguranță și inspirație în toate clasele.